Reports of Recent Events

THE SECOND INTERNATIONAL TULIP RALLY

This event was as tough as the Monte Carlo Rally. Our own Ken Wharton won in a Ford Pilot, Ford cars winning three of the five classes:

GENERAL CLASSIFICATION.--1st : K. Wharton (Ford), 43.598. points; 2nd : K. S. Barendregt (Ford), 45.296 points ; 3rd : J. K. Kuiper (Citroen), 46.068 points ; 4th : H. A. H. Stijthoff (Healey), 46:943 points ; 5th: L. P. Kabel (Citroen), 47.458 points, all starting from 's-Gravenhage ; 12th: R. W. Horton (Citroen), 48.964 points, from London ; 13th: L. Odell (Triumph), 49.2 points, from Glasgow ; 14th : F. Crewe Jones (Ford), 49.685 points, from Brussels.

CLASS I  (Over 1,500 c.c.).--1st : K. Wharton-J. Langclaan-J. Dorsett (Ford) ; 2nd K. S. Barendregt-J. A. van Splunter (Ford): 3rd : J. K. Kuiper-K. Ton-A. G. L. Martin (Citroen); 11 th : R. W. Horton-G. V. Jones (Citroen) ; 12th : L. Odell-J. U. Smith (Triumph).

CLASS II (1,100 c.c. to 1,500 c.c, : J. G. Reece (Ford) 'S-Gravenhage ; 2nd : W. F. Verhey van Wijk-Mevr. R. Verhey van Wijk, Boelstra, (Morgan), 's-Gravenhage ; 3rd : J. Scaron-R. Pascal (Simca). Paris; 6th : P. B. Eastwood-R. A. E. Wilson (Jowett), 's-Gravenhage.

CLASS III (750 c.c. to 1,100 c.c.).-1st : J. Kreisel (Renault), Brussels ; 2nd : M. A. Escauzier-W. R. Greeve-A. Lammerec (F.I.A.T.), 's-Gravenhage; 3rd : H. J. Voormolen-A. Koudys (F.I.A.T.), Brussels.

CLASS IV (under 750 c.c.).--1st : A. J. M. v.d. Lof-M. H. Odink (F.I.A.T.), 's-Gravenhage ; 2nd J. L. Loman-A. G. W. Kluck (F.I.A.T.), Brussels.

LADIES' CUP.-1st : Mrs. Joy Cooke-Mrs. Bache-Mrs. Watson, starting from 's-Gravenhage; 2nd : Mevr. Th. F. Gooscens-Raeder-Mevr. H. A. H. Bsse Van Till-d'Aulnis de Bourouill-Jkvr M. Roell (Ford), from 's-Gravenhage; 3rd : Mevr. E. P. Wilton-Borla-Mevr. A. Flieringa-Leinweber (Austin), from 's-Gravenhage.

LANCASHIRE & CHESHIRE C.C. NINTH DERBYSHIRE SPORTING TRIAL

BEST PERFORMANCE.--T. C. Harrison (1,172-c.c. Harford), no marks lost. Special test time, 26.26 sec.

BEST IN OPPOSITE CLASS.--K. Rawlins (2,088-ex, Vanguard Special), no marks lost, 26.2 sec.

BEST LANCASHIRE AND CHESHIRE MEMBER.--A. A. Butler (1,172-c.c. Clegg Special), four marks lost, 36.8 sec.

BEST MEMBER OF VISITING CLUB--C. L. Bold (1,080-c.c. Bold Special), no marks lost, 26.19 sec.

BEST NOVICE.--B. Bodenham (1,172.c.c. Dellow), 26 marks lost.

TEAM PRIZE.--Lancashire and Cheshire Car Club (Bancroft, Butler, Begley).

FIRST-CLASS AWARD.--G. P. Mosby (1,172-c.c. Ford Special), L. J. Oliver (1,172-c.c. Oliver Special), L. J. Onslow-Bartlett (1,172-c.c. Bartlett Special), H. F. Brayshaw (1,185-c.c. Brayshaw Special), M. B. Beardshaw (1,172-c.c. A.M.B.), F. A. Rhodes (1,911-c.c. B.M.W.), H. Clayton (1,172-c.c. Ford Special).

N. LONDON E.C.C. CONCOURS d'ELEGANCE (April 23rd)

OPEN CLASS.--1st : W. E. Herbert (Triumph Roadster, 1949); 2nd : L. R. Barker (Austin A90, 1050).

CLOSED CLASS.--1st : Miss Joan Fulton (Sunbeam Talbot Ten, 1039) ; 2nd : F. G. Hampton (Ford Pilot, 1948).

PRIDE OF OWNERSHIP C0MPETITION.--1st: S. J. Humphries (M-type M.G., 1932); 2nd : F. E. Owen (Standard Special, 1948) ; 3rd . J. R. Kynaston (Austin, 1940).

CEMIAN M.C. CHILTERN CUP TRIAL (April 23rd)

CHILTERN CUP.--J. Selley (P.S. Special).

SALOON CAR CLASS WINNER.---R. L. Sadler (Hillman Minx).

No other competitors retained 90 marks, consequently no other awards were won.

BRISTOL M.C. & L.C.C. GYMKHANA, (April 29th)

BLINDFOLD GARAGING.--1st : Kethero (M.G.).

2nd: Ford (Jowett).

MAIL TRAIN.--1st : A. V. T. Wiltshire (Triumph). 2nd: Miss M. Goodenough (Morris).

SALVAGE DRIVE.--1st : J. Best (Austin A40). 2nd : J. Y. T. Tomlinson (Lea-Francis).

BOMBING THE BUCKET.--1st : Hardwell (Austin A40). 2nd : P. Scott (H.R.G.).

PARTNERS' RELAY .--1st : Mardon (MG) and Hodgson (Talbot).

V.S.C.C. SILVERSTONE MEETING, (April 29th)

High-Speed Trial--see "Vintage Veerings."

HALF-MILE SPRINT, VINTAGE RACING CARS UP TO 1,100 c.c.--R. G. Worth (AmiIcar Six), 29.2 sec.

HALF-MILE SPRINT, VINTAGE RACING CARS, 1,101-2,000 c.c.--C. W. A. Heyward (Norris-Special), 25.0 sec.

HALF-MILE SPRINT, VINTAGE RACING CARS, 2,001-3,000 c.c.--P. J. Stubberfield (Bugatti), 26.8 sec.

HALF-MILE SPRINT, VINTAGE RACING CARS OVER 3,000 c.c.--C. Clutton (V12 Delage), 26.0 sec.

THREE-LAP SCRATCH RACE, NON-VINTAGE SPORTS CARS:

1st : E. J. Newton (Frazer-Nash), 66.74 m.p.h.

2nd : Major Gale (Darracq).

3rd : R. C. Symondson (Bugatti).

THREE-LAP SCRATCH RACE, HISTORIC AND VINTAGE RACING CARS:

1st : J. Fairman (1932/4 Alfa-Romeo), 69.71 m.p.h.

2nd : Rowley (1927 Delage).

3rd : Little (1927 Bugatti).

FOUR-LAP FRAZER-NASH HANDICAP :

1st : A. Norris (1939 A.N. Special), 67.57 m.p.h.

2nd : D. Parker (1926 Frazer-Nash).

3rd : H. S. Geoghegan (1928 Frazer-Nash).

THREE-LAP SCRATCH RACE, VINTAGE SPORTS CARS : 1st: H. Kemp-Place (1928 "4 1/2" Bentley),

65.10 m.p.h.

2nd : A. May (1924 "30/98" Vauxhall).

3rd: W. H. Arklay (1928 Fraser-Nash-A.C.).

FOUR-LAP HANDICAP, VINTAGE CARS:

1st : D. H. C. Hull (1930 1,750-c.c. Alfa-Romeo),

59.76 m.p.h.

2nd : T. B. Webb (1925 "30/98" Vauxhall).

3rd : R. Briggs (1925 Lancia).

FOUR-LAP MIXED HANDICAP :

1st : A. S. Heal (1924 G.P. Sunbeam), 69.51 m.p.h.

2nd : G. E. Lant. (747-c.c. M.G.).

3rd : P. Waring (Alvis).

FOUR-LAP HANDICAP, NON-VINTAGE CARS:

1st: F. A. Norris (A.N. Special), 68.64 m.p.h.

2nd : G. A. Ruddock (H.R.G.).

3rd : D. H. C. Hull (H.R.G.).

KENTISH BORDER C.C. DRIVING TESTS (April 30th)

ACCELERATION AND BRAKING TEST

CLASS A (Open cars up to and including 12-h.p.).--

M. Lawson (H.R.G.).

CLASS B (Closed cars up to and including 12-h.p.).--

W. Durling (Austin).

CLASS C (Open cars over 12-h.p.).--A. Daw (Mercury).

CLASS D (Closed cars over 12-h.p.).--F. Hennessy (B.M.W.).

DRIVING TESTS

CLASS A (Open cars up to and including 12-h.p.).--M. Lawson (H.R.G.).

CLASS B (Closed cars up to and Including 12-h.p.).--W. Durling (Austin).

CLASS C (Open cars over 12.h.p.).--A. Rumfitt (AIlard).

CLASS D (Closed ears over 12-h.p.).--F. Hennessy (B.M.W).

SHENSTONE & D.M.C. FIRST EVENING TRIAL (May 3rd)

CLASS WINNERS.--J. V. S. Brown (H.R.G.), K. Rawlings ("Buttercup") and J. L. Shaw (M.G.).

TEAM AWARD.--Messrs. Leigh, Harris and Finnemore (Frazer-Nash).

LEICESTERSHIRE C.C. STURGESS TROPHY TRIAL

STURGESS TROPHY AND REPLICA.--K. M. Law (Singer), 5 marks lost.

FIRST-CLASS AWARDS.--H. H. Mayes (Lea-Francis), 5 marks lost, and K. H. Root (Singer), 6 marks lost.

SECOND-CLASS AWARDS.--D. J. Herbert (Lancia), 6 marks lost, and J. G. Clay (Austin), 6 marks lost.

CHELTENHAM M.C. CLUBMAN'S TRIAL (May 6th)

CLASS A (OPEN CARS UP TO 1,500 c.c.).-- Best performance: C. Brough (Dellow), 6 marks lost.

Runner-up : A. Hallock (M.G.), 12 marks lost.

CLASS B (CLOSED CARS UP TO 1,500 c.c.).--Best performance : N. Ebdon (Hillman), 14 marks lost.

Runner-up : J. Ebdon (Opel), 16 marks lost.

CLASS C (OPEN CARS OVER 1,500 c.c.).--Best performance : J. Readings (Regent Special), no marks lost.

Runner-up : B. Brooks (Vauxhall), 25 marks lost.

CLASS D (CLOSED CARS OVER 1,500 c.c.).--Best performance : P. Dodwell (Vauxhall), 14 marks lost.

Runner-up : A. Collison (Standard), 19 marks lost.

DARLINGTON & D.M.C. RACE MEETING Croft Airport (May 6th)

1,300-c.c. FIVE-LAP SCRATCH RACE.--1st : A. M. Calder (Riley).  2nd : H. C. Mason (M.G.).

3rd : C. Gillespie. Speed, 50.7 m.p.h.

1,500-c.c. FIVE-LAP SCRATCH RACE.--1st : H. Grimley (Javelin). 2nd : R. W. Phillips (Fairley).

3rd : J. S. Mitchell (H.R.G.), Speed, 57.04 m.p.h.

2,000-c.c. FIVE-LAP SCRATCH RACE.--1st: E. J. Newton (Frazer-Nash). 2nd : F/Lt. J. R. Stoop (B.M.W.). 3rd : N. H. Buckley (B.M.W.). Speed, 65.58 m.p.h.

UNLIMITED FIVE-LAP SCRATCH RACE.--1st : B. J. Newton (Frazer-Nash). 2nd : F/Lt. J. R. Stoop (B.M.W.). 3rd : H. T. Wilson (Jaguar). Speed, 66.08 m.p.h.

15-LAP HANDICAP RACE.--1st : H. T. Wilson (Jaguar). 2nd : H. Grimley (Javelin). 3rd : D. R. Heyworth (Healey),

NOTTINGHAM S.C.C. DRIVING TEST

BEST PERFORMANCE OF DAY.---Mrs. D. M. Andrews (Morris Eight Saloon).

Opposite class : E. H. Ashton (Ford Eight saloon).

WINNERS OF TESTS:

TEST 1.---Mrs. Andrews, as above.

TEST 2.---Dr. Harris (Frazer-Nash).

TEST 3.---S. Pollard (Morris Eight saloon).

TEST 4.---W. Scales (M.G.).

TEST 5: --W. Spowage (Singer Nine tourer).

MAIDSTONE & MID-KENT M.C. GRAVESEND SPEED TRIALS (May 7th)

Fastest time of the day :                                                                                                                                            min.  sec.

D. N. Brake (998-c.c. Cooper) ... ...                                                                                                                              1     7.6

Fastest unsupercharged :

G. H. Wicken (498-c.c. Cooper) ... ...                                                                                                                            1    11.2

Fastest sports :

G. D. Parker (2,662-c.c. Jaguette, s/c.) ...                                                                                                                     1    13.2

Fastest unsupercharged sports :

G. Tyrer (1,971-c.c. Frazer-Nash-B.M.W.)                                                                                                                      1    13.4

Fastest M. & M.K.M.C. member :

Tie : J. H. Craig (3,485-c.c. Jaguar)   ... 

                                                            }                                                                                                                     1    15.0

       M. Miklos (2,293-c.c. Bugatti, s/c.) 

UP TO 1,300 c.c. SPORTS :

1st : L. J. Woods (1,087-c.c. M.G.) ...                                                                                                                           1    18.8

2nd : A. C. B. Chapman (1,172-c.c. Lotus)                                                                                                                     1    20.6

UP TO 1,300 c.c. SUPERCHARGED SPORTS :

1st : J. D. Hanman (1,087-c.c. M.G. s/c)                                                                                                                        1   18.0

2nd : F. A. Spiller (1,250-c.c. s/c.)                                                                                                                                 1    19.2

UP TO 1,500 c.c. SPORTS :

1st : J. C. C. Mayers (1,467-c.c. Lester-M.G.)                                                                                                                 1   14.4

2nd : G. A. Ruddock (1,497-c.c. H.R.G.)                                                                                                                         1   10.2

UP TO 1,500 c.c. SUPERCHARGED SPORTS :

1st : B. A. Henry (1,490-c.c. Alfa-Romeo, s/c.)                                                                                                                1   21.8

UP TO 2,750 c.c. SPORTS :

1st : Tyrer (1,971-c.c. F.N.-B.M.W.)                                                                                                                                1   13.4

2nd : B. A. Chevell (2,600-c.c. Alvis) ...                                                                                                                           1   16.6

UNLIMITED SPORTS :

1st : J. H. Craig (3,486-c.c. Jaguar) ...                                                                                                                             1  15.2

2nd : G. M. Crozier (7,982-c.c. Bentley)                                                                                                                           1  17.2

3rd : G. E. Matthews (3,486-c.c. Jaguar)                                                                                                                          1  18.0

UNLIMITED SUPERCHARGED SPORTS :

1st : G. D. Parker (2,662-c.c. Jaguette, s/c.)                                                                                                                    1  13.2

RACING CARS UP TO 500 c.c. :

1st : G. H. Wicken (498-c.c. Cooper) ..                                                                                                                            1  11.2

2nd : D. Parker (498-c.c  Parker) ...                                                                                                                                 1   2.0

RACING CARS UP TO 1,100 c.c. :

1st : D. N. Brake (998-c.c. Cooper) ...                                                                                                                              1   7.6

2nd : H. Richards (1,087-c.c. Riley) ...                                                                                                                             1  17.0

RACING CARS UP TO 1,500 c.c. :

1st : R. C. C. Palmer (1,498-c.c. Frazer-Nash)                                                                                                                 1  24.4

RACING CARS UP TO 2,000 c.c. :

1st : G. Tyrer (1,971-c.c. F. N.-B.M.W.)                                                                                                                           1  14.2

RACING CARS, UNLIMITED :

1st : G. D. Parker (2,662-c.c. Jaguette, s/c.)                                                                                                                    1  13.4

2nd: Tie : M. Hukins (3,485-c.c. Jaguar)

               J. H. Craig (2,293-c.c. Bugatti, s/c.)                                                                                                                  1 15.0

SALOONS UP TO 1 1/2 LITRE :

1st : G. F. Hayward (1,497-c.c. Riley)                                                                                                                              1  28.0

2nd : G. H. Wicken (1,200-c.c. Sunbeam-Talbot)                                                                                                              1  38.2

SALOONS OVER 1 1/2 LITRE :

1st : B. A. Henry (2,622-c.c. Alfa Romeo, s/c.)                                                                                                                 1  21.4

2nd : L. F. G. Notley (3,622-c.c. Allard)                                                                                                                            1  22.4

 

A.C. OWNERS' CLUB GYMKHANA (May 14th)

The Concours, which was judged by Mr. R. G. Henderson, Sales Manager at the Works, was divided into two classes, for pre- and post-war cars. Class I was won hy G. W. Sudlow (1937 Competition two-seater): 2nd : R. N. H. Marks (1928 Anzani two-seater). Class II : 1st : L. N. Drew (1948 saloon); 2nd : E. W. Palmer (1948 saloon). Sudlow's car finished highest in the general classification. The Gymkhana, which followed the Concours, involved acceleration, braking, reversing and manoeuvring tests, and some energetic passenger-work. Provisional results : 1st : F. Fletcher, driving a Bucklandbodied sports tourer ; 2nd : G. W. Sudlow (car as above) ; 3rd : the Buckland tourer driven by E. J. Bailey, its designer.

BEECHWOOD SPEED TRIAL (May 14th)

THE FASTEST TEN :

F. A. Norris, (3,570-c.c. A.N. Special) ... 15.85 sec.

C. W. A. Heyward (1,482-c.c. Norris Special, s/c.) ... 16.20 ,,

C. Warburton (3,917-c.c. Allard) ... 10.24 ,,

R. O. Ayrton (2,362-c.c. Bugatti, s/c.) 16.80 ,,

J. D. Farley (996-c.c. Farley Special, s/c.) 16.92 ,,

C. Tipper (498-c.c. Monaco) 17.07 ,,

R. Way (1,971-c.c. B.M.W.) ... 17.47 ,,

E. Roberts (500-c.c. Cooper) ... 18.25 ,,

C. D. Headland (497-c.c. Cooper) ... 18.54 ,,

J. Haesendonek (939-c.c. M.G., s/c.) ... 18.56 ,,

AWARDS :

RACING CARS UP TO 500 C.C. :

1st : C. Tipper (498-c.c. Monaco) 17.07 sec.

2nd : E. Roberts (500-c.c. Cooper) 18.25 ,,

RACING CARS UP TO 750 C.C. :

1st: C. D. Headland (497-c.c. Cooper) 18.78 ,,

RACING CARS UP TO 1,100 C.C. :

1st: J. D. Farley (996-c.c. Farley Special, s/c.) ... 16.02 ,,

RACING CARS UP TO 1,500 C.C. :

1st : C. W. A. Heyward (1,482-c.c. Norris Special, s/c.) ... ... 16.02 sec.

2nd : J. Haesendonck (939-c.c. M.G., s/c.) ... ... 18.56 ,,

RACING CARS, UNLIMITED C.C. :

1st : F. A. Norris (3,570-c.c. A.N. Special) ... 15.85 ,,

2nd : G. Warburton (3,917-c.c. Allard) ... 16.24 ,,

SPORTS CARS UP TO 1,100 C.C. :

1st : J. Coombs (1,100-c.c. Cooper-Rover) ... 19.94 ,,

2nd : J. V. Bowles (747-c.c. Austin, s/c.) ... 20.46 ,,

SPORTS CARS UP TO 1,500 C.C. :

1st : A. G. Baker (939-c.c. M.G., s/c.) ... 18.59 ,,

2nd : J. C. G. Mayers (1,467-c.c. Lester-M.G.) ... 19.48 ,,

SPORTS CARS UP TO 2,000 C.C. :

1st : R. Way (1,971-c.c. B.M.W.) ... 18.03 ,,

2nd : A. G. Baker (939-c.c. M.G., s/c.) ... 18.66 ,,

SPORTS CARS, UNLIMITED C.C. :

1st : G. Warburton (3,917-c.c. Allard) ... 16.95 ,,

2nd : R. Way (1,971-c.c. B.W.M.) ... 17.47 ,,

SALOON CARS UP TO 1,500 C.C. :

1st : A. S. Davey (1,496-c.c. Riley) ... 25.89 ,,

2nd : C. G. H. Dunham (1,496-c.c. Rover) ... 26.37 ,,

SALOON CARS, UNLIMITED C.C. :

1st : G. H. Grace (2,443-c.c. Riley) ... 21.14 ,,

2nd : Miss H. Dunham (2,443-c.c. Healey) ... 21.31 ,,