Reports of Recent Events, June 1950

Author

admin

Browse pages
Current page

1

Current page

2

Current page

3

Current page

4

Current page

5

Current page

6

Current page

7

Current page

8

Current page

9

Current page

10

Current page

11

Current page

12

Current page

13

Current page

14

Current page

15

Current page

16

Current page

17

Current page

18

Current page

19

Current page

20

Current page

21

Current page

22

Current page

23

Current page

24

Current page

25

Current page

26

Current page

27

Current page

28

Current page

29

Current page

30

Current page

31

Current page

32

Current page

33

Current page

34

Current page

35

Current page

36

Current page

37

Current page

38

Current page

39

Current page

40

Current page

41

Current page

42

Current page

43

Current page

44

Current page

45

Current page

46

Current page

47

Current page

48

Current page

49

Current page

50

Current page

51

Current page

52

Current page

53

Current page

54

Current page

55

Current page

56

THE SECOND INTERNATIONAL TULIP RALLY

This event was as tough as the Monte Carlo Rally. Our own Ken Wharton won in a Ford Pilot, Ford cars winning three of the five classes:

GENERAL CLASSIFICATION.–1st : K. Wharton (Ford), 43.598. points; 2nd : K. S. Barendregt (Ford), 45.296 points ; 3rd : J. K. Kuiper (Citroen), 46.068 points ; 4th : H. A. H. Stijthoff (Healey), 46:943 points ; 5th: L. P. Kabel (Citroen), 47.458 points, all starting from ‘s-Gravenhage ; 12th: R. W. Horton (Citroen), 48.964 points, from London ; 13th: L. Odell (Triumph), 49.2 points, from Glasgow ; 14th : F. Crewe Jones (Ford), 49.685 points, from Brussels.

CLASS I  (Over 1,500 c.c.).–1st : K. Wharton-J. Langclaan-J. Dorsett (Ford) ; 2nd K. S. Barendregt-J. A. van Splunter (Ford): 3rd : J. K. Kuiper-K. Ton-A. G. L. Martin (Citroen); 11 th : R. W. Horton-G. V. Jones (Citroen) ; 12th : L. Odell-J. U. Smith (Triumph).

CLASS II (1,100 c.c. to 1,500 c.c, : J. G. Reece (Ford) ‘S-Gravenhage ; 2nd : W. F. Verhey van Wijk-Mevr. R. Verhey van Wijk, Boelstra, (Morgan), ‘s-Gravenhage ; 3rd : J. Scaron-R. Pascal (Simca). Paris; 6th : P. B. Eastwood-R. A. E. Wilson (Jowett), ‘s-Gravenhage.

CLASS III (750 c.c. to 1,100 c.c.).-1st : J. Kreisel (Renault), Brussels ; 2nd : M. A. Escauzier-W. R. Greeve-A. Lammerec (F.I.A.T.), ‘s-Gravenhage; 3rd : H. J. Voormolen-A. Koudys (F.I.A.T.), Brussels.

CLASS IV (under 750 c.c.).–1st : A. J. M. v.d. Lof-M. H. Odink (F.I.A.T.), ‘s-Gravenhage ; 2nd J. L. Loman-A. G. W. Kluck (F.I.A.T.), Brussels.

LADIES’ CUP.-1st : Mrs. Joy Cooke-Mrs. Bache-Mrs. Watson, starting from ‘s-Gravenhage; 2nd : Mevr. Th. F. Gooscens-Raeder-Mevr. H. A. H. Bsse Van Till-d’Aulnis de Bourouill-Jkvr M. Roell (Ford), from ‘s-Gravenhage; 3rd : Mevr. E. P. Wilton-Borla-Mevr. A. Flieringa-Leinweber (Austin), from ‘s-Gravenhage.

LANCASHIRE & CHESHIRE C.C. NINTH DERBYSHIRE SPORTING TRIAL

BEST PERFORMANCE.–T. C. Harrison (1,172-c.c. Harford), no marks lost. Special test time, 26.26 sec.

BEST IN OPPOSITE CLASS.–K. Rawlins (2,088-ex, Vanguard Special), no marks lost, 26.2 sec.

BEST LANCASHIRE AND CHESHIRE MEMBER.–A. A. Butler (1,172-c.c. Clegg Special), four marks lost, 36.8 sec.

BEST MEMBER OF VISITING CLUB–C. L. Bold (1,080-c.c. Bold Special), no marks lost, 26.19 sec.

BEST NOVICE.–B. Bodenham (1,172.c.c. Dellow), 26 marks lost.

TEAM PRIZE.–Lancashire and Cheshire Car Club (Bancroft, Butler, Begley).

FIRST-CLASS AWARD.–G. P. Mosby (1,172-c.c. Ford Special), L. J. Oliver (1,172-c.c. Oliver Special), L. J. Onslow-Bartlett (1,172-c.c. Bartlett Special), H. F. Brayshaw (1,185-c.c. Brayshaw Special), M. B. Beardshaw (1,172-c.c. A.M.B.), F. A. Rhodes (1,911-c.c. B.M.W.), H. Clayton (1,172-c.c. Ford Special).

N. LONDON E.C.C. CONCOURS d’ELEGANCE (April 23rd)

OPEN CLASS.–1st : W. E. Herbert (Triumph Roadster, 1949); 2nd : L. R. Barker (Austin A90, 1050).

CLOSED CLASS.–1st : Miss Joan Fulton (Sunbeam Talbot Ten, 1039) ; 2nd : F. G. Hampton (Ford Pilot, 1948).

PRIDE OF OWNERSHIP C0MPETITION.–1st: S. J. Humphries (M-type M.G., 1932); 2nd : F. E. Owen (Standard Special, 1948) ; 3rd . J. R. Kynaston (Austin, 1940).

CEMIAN M.C. CHILTERN CUP TRIAL (April 23rd)

CHILTERN CUP.–J. Selley (P.S. Special).

SALOON CAR CLASS WINNER.—R. L. Sadler (Hillman Minx).

No other competitors retained 90 marks, consequently no other awards were won.

BRISTOL M.C. & L.C.C. GYMKHANA, (April 29th)

BLINDFOLD GARAGING.–1st : Kethero (M.G.).

2nd: Ford (Jowett).

MAIL TRAIN.–1st : A. V. T. Wiltshire (Triumph). 2nd: Miss M. Goodenough (Morris).

SALVAGE DRIVE.–1st : J. Best (Austin A40). 2nd : J. Y. T. Tomlinson (Lea-Francis).

BOMBING THE BUCKET.–1st : Hardwell (Austin A40). 2nd : P. Scott (H.R.G.).

PARTNERS’ RELAY .–1st : Mardon (MG) and Hodgson (Talbot).

V.S.C.C. SILVERSTONE MEETING, (April 29th)

High-Speed Trial–see “Vintage Veerings.”

HALF-MILE SPRINT, VINTAGE RACING CARS UP TO 1,100 c.c.–R. G. Worth (AmiIcar Six), 29.2 sec.

HALF-MILE SPRINT, VINTAGE RACING CARS, 1,101-2,000 c.c.–C. W. A. Heyward (Norris-Special), 25.0 sec.

HALF-MILE SPRINT, VINTAGE RACING CARS, 2,001-3,000 c.c.–P. J. Stubberfield (Bugatti), 26.8 sec.

HALF-MILE SPRINT, VINTAGE RACING CARS OVER 3,000 c.c.–C. Clutton (V12 Delage), 26.0 sec.

THREE-LAP SCRATCH RACE, NON-VINTAGE SPORTS CARS:

1st : E. J. Newton (Frazer-Nash), 66.74 m.p.h.

2nd : Major Gale (Darracq).

3rd : R. C. Symondson (Bugatti).

THREE-LAP SCRATCH RACE, HISTORIC AND VINTAGE RACING CARS:

1st : J. Fairman (1932/4 Alfa-Romeo), 69.71 m.p.h.

2nd : Rowley (1927 Delage).

3rd : Little (1927 Bugatti).

FOUR-LAP FRAZER-NASH HANDICAP :

1st : A. Norris (1939 A.N. Special), 67.57 m.p.h.

2nd : D. Parker (1926 Frazer-Nash).

3rd : H. S. Geoghegan (1928 Frazer-Nash).

THREE-LAP SCRATCH RACE, VINTAGE SPORTS CARS : 1st: H. Kemp-Place (1928 “4 1/2” Bentley),

65.10 m.p.h.

2nd : A. May (1924 “30/98” Vauxhall).

3rd: W. H. Arklay (1928 Fraser-Nash-A.C.).

FOUR-LAP HANDICAP, VINTAGE CARS:

1st : D. H. C. Hull (1930 1,750-c.c. Alfa-Romeo),

59.76 m.p.h.

2nd : T. B. Webb (1925 “30/98” Vauxhall).

3rd : R. Briggs (1925 Lancia).

FOUR-LAP MIXED HANDICAP :

1st : A. S. Heal (1924 G.P. Sunbeam), 69.51 m.p.h.

2nd : G. E. Lant. (747-c.c. M.G.).

3rd : P. Waring (Alvis).

FOUR-LAP HANDICAP, NON-VINTAGE CARS:

1st: F. A. Norris (A.N. Special), 68.64 m.p.h.

2nd : G. A. Ruddock (H.R.G.).

3rd : D. H. C. Hull (H.R.G.).

KENTISH BORDER C.C. DRIVING TESTS (April 30th)

ACCELERATION AND BRAKING TEST

CLASS A (Open cars up to and including 12-h.p.).–

M. Lawson (H.R.G.).

CLASS B (Closed cars up to and including 12-h.p.).–

W. Durling (Austin).

CLASS C (Open cars over 12-h.p.).–A. Daw (Mercury).

CLASS D (Closed cars over 12-h.p.).–F. Hennessy (B.M.W.).

DRIVING TESTS

CLASS A (Open cars up to and including 12-h.p.).–M. Lawson (H.R.G.).

CLASS B (Closed cars up to and Including 12-h.p.).–W. Durling (Austin).

CLASS C (Open cars over 12.h.p.).–A. Rumfitt (AIlard).

CLASS D (Closed ears over 12-h.p.).–F. Hennessy (B.M.W).

SHENSTONE & D.M.C. FIRST EVENING TRIAL (May 3rd)

CLASS WINNERS.–J. V. S. Brown (H.R.G.), K. Rawlings (“Buttercup”) and J. L. Shaw (M.G.).

TEAM AWARD.–Messrs. Leigh, Harris and Finnemore (Frazer-Nash).

LEICESTERSHIRE C.C. STURGESS TROPHY TRIAL

STURGESS TROPHY AND REPLICA.–K. M. Law (Singer), 5 marks lost.

FIRST-CLASS AWARDS.–H. H. Mayes (Lea-Francis), 5 marks lost, and K. H. Root (Singer), 6 marks lost.

SECOND-CLASS AWARDS.–D. J. Herbert (Lancia), 6 marks lost, and J. G. Clay (Austin), 6 marks lost.

CHELTENHAM M.C. CLUBMAN’S TRIAL (May 6th)

CLASS A (OPEN CARS UP TO 1,500 c.c.).– Best performance: C. Brough (Dellow), 6 marks lost.

Runner-up : A. Hallock (M.G.), 12 marks lost.

CLASS B (CLOSED CARS UP TO 1,500 c.c.).–Best performance : N. Ebdon (Hillman), 14 marks lost.

Runner-up : J. Ebdon (Opel), 16 marks lost.

CLASS C (OPEN CARS OVER 1,500 c.c.).–Best performance : J. Readings (Regent Special), no marks lost.

Runner-up : B. Brooks (Vauxhall), 25 marks lost.

CLASS D (CLOSED CARS OVER 1,500 c.c.).–Best performance : P. Dodwell (Vauxhall), 14 marks lost.

Runner-up : A. Collison (Standard), 19 marks lost.

DARLINGTON & D.M.C. RACE MEETING Croft Airport (May 6th)

1,300-c.c. FIVE-LAP SCRATCH RACE.–1st : A. M. Calder (Riley).  2nd : H. C. Mason (M.G.).

3rd : C. Gillespie. Speed, 50.7 m.p.h.

1,500-c.c. FIVE-LAP SCRATCH RACE.–1st : H. Grimley (Javelin). 2nd : R. W. Phillips (Fairley).

3rd : J. S. Mitchell (H.R.G.), Speed, 57.04 m.p.h.

2,000-c.c. FIVE-LAP SCRATCH RACE.–1st: E. J. Newton (Frazer-Nash). 2nd : F/Lt. J. R. Stoop (B.M.W.). 3rd : N. H. Buckley (B.M.W.). Speed, 65.58 m.p.h.

UNLIMITED FIVE-LAP SCRATCH RACE.–1st : B. J. Newton (Frazer-Nash). 2nd : F/Lt. J. R. Stoop (B.M.W.). 3rd : H. T. Wilson (Jaguar). Speed, 66.08 m.p.h.

15-LAP HANDICAP RACE.–1st : H. T. Wilson (Jaguar). 2nd : H. Grimley (Javelin). 3rd : D. R. Heyworth (Healey),

NOTTINGHAM S.C.C. DRIVING TEST

BEST PERFORMANCE OF DAY.—Mrs. D. M. Andrews (Morris Eight Saloon).

Opposite class : E. H. Ashton (Ford Eight saloon).

WINNERS OF TESTS:

TEST 1.—Mrs. Andrews, as above.

TEST 2.—Dr. Harris (Frazer-Nash).

TEST 3.—S. Pollard (Morris Eight saloon).

TEST 4.—W. Scales (M.G.).

TEST 5: –W. Spowage (Singer Nine tourer).

MAIDSTONE & MID-KENT M.C. GRAVESEND SPEED TRIALS (May 7th)

Fastest time of the day :                                                                                                                                            min.  sec.

D. N. Brake (998-c.c. Cooper) … …                                                                                                                              1     7.6

Fastest unsupercharged :

G. H. Wicken (498-c.c. Cooper) … …                                                                                                                            1    11.2

Fastest sports :

G. D. Parker (2,662-c.c. Jaguette, s/c.) …                                                                                                                     1    13.2

Fastest unsupercharged sports :

G. Tyrer (1,971-c.c. Frazer-Nash-B.M.W.)                                                                                                                      1    13.4

Fastest M. & M.K.M.C. member :

Tie : J. H. Craig (3,485-c.c. Jaguar)   … 

                                                            }                                                                                                                     1    15.0

       M. Miklos (2,293-c.c. Bugatti, s/c.) 

UP TO 1,300 c.c. SPORTS :

1st : L. J. Woods (1,087-c.c. M.G.) …                                                                                                                           1    18.8

2nd : A. C. B. Chapman (1,172-c.c. Lotus)                                                                                                                     1    20.6

UP TO 1,300 c.c. SUPERCHARGED SPORTS :

1st : J. D. Hanman (1,087-c.c. M.G. s/c)                                                                                                                        1   18.0

2nd : F. A. Spiller (1,250-c.c. s/c.)                                                                                                                                 1    19.2

UP TO 1,500 c.c. SPORTS :

1st : J. C. C. Mayers (1,467-c.c. Lester-M.G.)                                                                                                                 1   14.4

2nd : G. A. Ruddock (1,497-c.c. H.R.G.)                                                                                                                         1   10.2

UP TO 1,500 c.c. SUPERCHARGED SPORTS :

1st : B. A. Henry (1,490-c.c. Alfa-Romeo, s/c.)                                                                                                                1   21.8

UP TO 2,750 c.c. SPORTS :

1st : Tyrer (1,971-c.c. F.N.-B.M.W.)                                                                                                                                1   13.4

2nd : B. A. Chevell (2,600-c.c. Alvis) …                                                                                                                           1   16.6

UNLIMITED SPORTS :

1st : J. H. Craig (3,486-c.c. Jaguar) …                                                                                                                             1  15.2

2nd : G. M. Crozier (7,982-c.c. Bentley)                                                                                                                           1  17.2

3rd : G. E. Matthews (3,486-c.c. Jaguar)                                                                                                                          1  18.0

UNLIMITED SUPERCHARGED SPORTS :

1st : G. D. Parker (2,662-c.c. Jaguette, s/c.)                                                                                                                    1  13.2

RACING CARS UP TO 500 c.c. :

1st : G. H. Wicken (498-c.c. Cooper) ..                                                                                                                            1  11.2

2nd : D. Parker (498-c.c  Parker) …                                                                                                                                 1   2.0

RACING CARS UP TO 1,100 c.c. :

1st : D. N. Brake (998-c.c. Cooper) …                                                                                                                              1   7.6

2nd : H. Richards (1,087-c.c. Riley) …                                                                                                                             1  17.0

RACING CARS UP TO 1,500 c.c. :

1st : R. C. C. Palmer (1,498-c.c. Frazer-Nash)                                                                                                                 1  24.4

RACING CARS UP TO 2,000 c.c. :

1st : G. Tyrer (1,971-c.c. F. N.-B.M.W.)                                                                                                                           1  14.2

RACING CARS, UNLIMITED :

1st : G. D. Parker (2,662-c.c. Jaguette, s/c.)                                                                                                                    1  13.4

2nd: Tie : M. Hukins (3,485-c.c. Jaguar)

               J. H. Craig (2,293-c.c. Bugatti, s/c.)                                                                                                                  1 15.0

SALOONS UP TO 1 1/2 LITRE :

1st : G. F. Hayward (1,497-c.c. Riley)                                                                                                                              1  28.0

2nd : G. H. Wicken (1,200-c.c. Sunbeam-Talbot)                                                                                                              1  38.2

SALOONS OVER 1 1/2 LITRE :

1st : B. A. Henry (2,622-c.c. Alfa Romeo, s/c.)                                                                                                                 1  21.4

2nd : L. F. G. Notley (3,622-c.c. Allard)                                                                                                                            1  22.4

 

A.C. OWNERS’ CLUB GYMKHANA (May 14th)

The Concours, which was judged by Mr. R. G. Henderson, Sales Manager at the Works, was divided into two classes, for pre- and post-war cars. Class I was won hy G. W. Sudlow (1937 Competition two-seater): 2nd : R. N. H. Marks (1928 Anzani two-seater). Class II : 1st : L. N. Drew (1948 saloon); 2nd : E. W. Palmer (1948 saloon). Sudlow’s car finished highest in the general classification. The Gymkhana, which followed the Concours, involved acceleration, braking, reversing and manoeuvring tests, and some energetic passenger-work. Provisional results : 1st : F. Fletcher, driving a Bucklandbodied sports tourer ; 2nd : G. W. Sudlow (car as above) ; 3rd : the Buckland tourer driven by E. J. Bailey, its designer.

BEECHWOOD SPEED TRIAL (May 14th)

THE FASTEST TEN :

F. A. Norris, (3,570-c.c. A.N. Special) … 15.85 sec.

C. W. A. Heyward (1,482-c.c. Norris Special, s/c.) … 16.20 ,,

C. Warburton (3,917-c.c. Allard) … 10.24 ,,

R. O. Ayrton (2,362-c.c. Bugatti, s/c.) 16.80 ,,

J. D. Farley (996-c.c. Farley Special, s/c.) 16.92 ,,

C. Tipper (498-c.c. Monaco) 17.07 ,,

R. Way (1,971-c.c. B.M.W.) … 17.47 ,,

E. Roberts (500-c.c. Cooper) … 18.25 ,,

C. D. Headland (497-c.c. Cooper) … 18.54 ,,

J. Haesendonek (939-c.c. M.G., s/c.) … 18.56 ,,

AWARDS :

RACING CARS UP TO 500 C.C. :

1st : C. Tipper (498-c.c. Monaco) 17.07 sec.

2nd : E. Roberts (500-c.c. Cooper) 18.25 ,,

RACING CARS UP TO 750 C.C. :

1st: C. D. Headland (497-c.c. Cooper) 18.78 ,,

RACING CARS UP TO 1,100 C.C. :

1st: J. D. Farley (996-c.c. Farley Special, s/c.) … 16.02 ,,

RACING CARS UP TO 1,500 C.C. :

1st : C. W. A. Heyward (1,482-c.c. Norris Special, s/c.) … … 16.02 sec.

2nd : J. Haesendonck (939-c.c. M.G., s/c.) … … 18.56 ,,

RACING CARS, UNLIMITED C.C. :

1st : F. A. Norris (3,570-c.c. A.N. Special) … 15.85 ,,

2nd : G. Warburton (3,917-c.c. Allard) … 16.24 ,,

SPORTS CARS UP TO 1,100 C.C. :

1st : J. Coombs (1,100-c.c. Cooper-Rover) … 19.94 ,,

2nd : J. V. Bowles (747-c.c. Austin, s/c.) … 20.46 ,,

SPORTS CARS UP TO 1,500 C.C. :

1st : A. G. Baker (939-c.c. M.G., s/c.) … 18.59 ,,

2nd : J. C. G. Mayers (1,467-c.c. Lester-M.G.) … 19.48 ,,

SPORTS CARS UP TO 2,000 C.C. :

1st : R. Way (1,971-c.c. B.M.W.) … 18.03 ,,

2nd : A. G. Baker (939-c.c. M.G., s/c.) … 18.66 ,,

SPORTS CARS, UNLIMITED C.C. :

1st : G. Warburton (3,917-c.c. Allard) … 16.95 ,,

2nd : R. Way (1,971-c.c. B.W.M.) … 17.47 ,,

SALOON CARS UP TO 1,500 C.C. :

1st : A. S. Davey (1,496-c.c. Riley) … 25.89 ,,

2nd : C. G. H. Dunham (1,496-c.c. Rover) … 26.37 ,,

SALOON CARS, UNLIMITED C.C. :

1st : G. H. Grace (2,443-c.c. Riley) … 21.14 ,,

2nd : Miss H. Dunham (2,443-c.c. Healey) … 21.31 ,,

You may also like

Related products