RESULTS

Author

admin

Browse pages
Current page

1

Current page

2

Current page

3

Current page

4

Current page

5

Current page

6

Current page

7

Current page

8

Current page

9

Current page

10

Current page

11

Current page

12

Current page

13

Current page

14

Current page

15

Current page

16

Current page

17

Current page

18

Current page

19

Current page

20

Current page

21

Current page

22

Current page

23

Current page

24

Current page

25

Current page

26

Current page

27

Current page

28

Current page

29

Current page

30

Current page

31

Current page

32

Current page

33

Current page

34

Current page

35

Current page

36

Current page

37

Current page

38

Current page

39

Current page

40

Current page

41

Current page

42

Current page

43

Current page

44

RESULTS

General Classification

Light Car Class

Women’s Cup

Abbreviations : A started from Athens ; T, Tallinn;

8, Stavanger ; B, Bucharest’ Unie,a ; P, Palermo; V, Valenea ; 3.0., John o’ Groats; 0, Glasgow ; Ab., Aberdeen ; Am., Amsterdam ; N. Naples.

Special Awards

International Sporting Club Cup and 50,000 francs.L. Zan rescou (Ford).

Riviera Cup and 12,000 Irs (best 1,500 c.c.)E. Kozma (Fiat).

Coupe des Dames and 5,000 frs (best all-women crew).-Mme. Marinovitch and Mlle. Helle-Nice (Matford).

“Le Journal” Cup (for greatest distance and most marks).-M. Minim (B.M.W.).

A.C. of Portugal Cup (best from Portugal).-A. Testers (Ford).

Late Public Schools Trophy (best by British Public Schools member).-D. H. Murray (FrazerNash-B.M.W.).

Rene Leon Cup (best British competitor).-1). M. Healey (Triumph).

Prince Pierre Ghika Cup (best from Roumania).B. Neanitti (Ford).

Roumanian A.C. Cup (best by a Roumanian from Roumania).–B. Neamtu (Ford).

Norway Cup (best in category one from Norway). -C. A. Bijiaard (Ford).

” Agtenposten ” Trophy (best 1,500 c.c. from Norway).-B. N. Willinott (Rover).

Thistle Cup (best from British starting-point).Miss J. Astbury (Singer).

Barclays Bank Cup (best British car).-D. M. Healey (Triumph).

Royal Scottish A.C. Prize (best from Scotland).Miss J. Astbury (Singer).

Baltic Prize (best from Tallinn).-G. Bakker Schut (Ford).

A.C. of Monaco Cup (best time In final test).L. Zainfirescou (Ford). Driven in test by P. G. Cristea.

A.C. of Portugal Cup (for best by member Of the A.C.P.).-M. Nunes dos Santos (Adler).

Hotchkiss Trophy (to constructor of car making best performance).-Ford (L. Zamtirescou).

Netherlands A.O. Cups (for best members of club).-Crip A (Class 1) : G. Bakker Sella (Ford). Cup C (best from Amsterdam): F. de Boer. (Chevrolet).

“Hotel des Etrangers ” Cup (best on a route that entailed roost fallures).-Miss Jackie Astbury (Singer).

Touring Club of Greece Cup (best from Athens).L. Zarnfirescou (Ford).

Related articles

Related products