More reports of recent events, June 1951

Browse pages
Current page

1

Current page

2

Current page

3

Current page

4

Current page

5

Current page

6

Current page

7

Current page

8

Current page

9

Current page

10

Current page

11

Current page

12

Current page

13

Current page

14

Current page

15

Current page

16

Current page

17

Current page

18

Current page

19

Current page

20

Current page

21

Current page

22

Current page

23

Current page

24

Current page

25

Current page

26

Current page

27

Current page

28

Current page

29

Current page

30

Current page

31

Current page

32

Current page

33

Current page

34

Current page

35

Current page

36

Current page

37

Current page

38

Current page

39

Current page

40

Current page

41

Current page

42

Current page

43

Current page

44

Current page

45

Current page

46

Current page

47

Current page

48

Current page

49

Current page

50

Current page

51

Current page

52

Current page

53

Current page

54

Current page

55

Current page

56

S.C.C.C. TURNBERRY SPRINT TRIALS (May 12th)

PROVISIONAL RESULTS

FASTEST TIME OF THE MEETING : R. T. Haddow (996-c.c. Cooper), 14.3 sec.; 2nd, Atex Reid (1,994-c.c. Omega), 14.8 sec.; 3rd, Jas F. Gibbon (1,806-c.c. Rover Special), 15.6 sec.; 4th, James Anderson (1,112-c.c. Anderson Special), 15.9 sec.; 5th, F. S. Mort (3,442-c.c. Jaguar), 16.3 sec.; 6th Alex McGlashan (497-c.c. Cooper), 16.6 sec.

WATERLOO & D. M.C. MEETING (May 12th)

PROVISIONAL RESULTS

1,300 c.c. SPORTS: 1st, J. F. Dalton (1,250-c.c. M.G.), 18 sec.; 2nd, W. A. Bemrose (1,250-c.c. M.G.), 19 sec.; 3rd, P. B. Reece (1,250-c.c. Cooper M.G.), 19 sec.

1,500 c.c. SPORTS: 1st, H. Jenner (1,250-c.c. M.G. s/c.), 18.2 sec; 2nd, K. H. Downing (1,485-c.c. Connaught), 18.6 sec.; 3rd, L. Wilde (1,492-c.c. Riley), 18.6 sec.

3,000 c.c. SPORTS: 1st, G. Tyrer (1,996-c.c. F.N.-B.M.W.), 15.2 sec.; 2nd, Lady Mary Grosvenor (1,971-c.c. F.N.-B.M.W.), 17-sec.; 3rd E. B. Wadsworth (2,443-c.c. Healey Silverstone), 18.4 sec.

3,000 c.c. SPORTS: 1st, G. Warburton (4,375-c.c. Allard), 15.2 sec.; 2nd, P. Collins (4,375-c.c. Allard), 15.4 sec.; 3rd, E. P. Seragg (3,442-c.c. Jaguar XK 120); 16.4 sec.

1,500 c.c. CLOSED CARS: 1st, G. Tyrer (1,250-c.c. M.G.), 22.8 sec.; 2nd, G. Hoyle (1,486-c.c. Jowett Javelin), 22.8 sec.; 3rd, D. Wood (1,486-c.c. Jowett Javelin), 23 sec.

OVER 1,500 c.c. CLOSED CARS: 1st, R. E. Holt (3,622-c.c. Allard), 19 sec.; 2nd P. B. Reece (2,580-c.c. Aston-Martn), 19.8 sec.; 3rd, K. H. Downing (2,443-c.c. Healey), 20 sec.

750 c.c. RACING: 1st, P. Collins (497-c.c. Cooper-J.A.P.), 14.4 sec.; 2nd, M. C. Kearon (497-c.c. Cooper-J.A.P.), 16 sec.; 3rd, L. Bond (497-c.c. Cooper-Bond), 16.8 sec.

1,100 c.c. RACING: 1st, C. Heath (1,097-c.c. Cooper), 13.8 sec.; 2nd, C. A. Booker (1,097-c.c. Cooper), 14 sec.; 3rd, Col. C. R. Gray (1,087-c.c. M.G., s/c.), 24 sec.

1,500 c.c. RACING: 1st, P. Collins (1,200-c.c. Cooper), 13.8 sec.; 2nd, Lady Mary Grosvenor (Alta s/c.). 15.2 sec.; 3rd, F. Harrison (1,172-c.c. Ford s/c.) 17.8 sec.

2,000 c.c. RACING:  B. H. Davenport (2,000-c.c. G.N. Spider), 15.4 sec.; 2nd, G. Tyrer (1,996-c.c. F.N.-B.M.W.), 15.6 sec.

Times given are for the fastest runs, but in case of ties, placings have been decided on aggregate.

SHEFFIELD & HALLAMSHIRE M.C. GAMSTON RACES (May 14th)

PROVISIONAL RESULTS

RACE 1. – Five laps for sports cars up to 750 c.c., including the 750 c.c. Formula cars: 1st, R. N. Pannel (746-c.c. M.G.), 9 min. 44.4 sec., 58.52 m.p.h.; 2nd, C. C. Robinson (747-c.c. Austin); 3rd, E. B. Wadsworth (750-c.c. Dyna-Panhard).

RACE 2. – Five laps for sports cars up to 1,100 c.c.: 1st J. M. Hawthorne (1,089-c.c. Riley), 8 min. 0.6 sec., 71.34 m.p.h.; 2nd, G. R. Stokes (1,087-c.c. Riley); 3rd, L. Gibbe (1,089-c.c. Riley)

RACE 3. – Six laps for racing up to 500 c.c. Formula III: 1st, A. B. Rogers (499-c.c. Cooper), 9 min. 3.4 sec., 75.52 m.p.h.; 2nd, E. Williams (500-c.c. Cooper); 3rd, W. Webb (497-c.c. Cooper).

RACE 4. – Five laps sports cars up to 1,500 c.c. 1st, P. K. Shipside (1,250-c.c. M.G.), 7 min. 44 sec., 73.79 m.p.h.: 2nd, J. M. Hawthorne (1,089-c.c. Riley); 3rd, E. A. Ruddock (1,496-c.c. H.R.G.).

RACE 5. – Five laps for sports cars up to 2,000 c.c.: 1st, G. Tyrer (1,996-c.c. Frazer-Nash-B.M.W.), 7 min. 0.6 sec., 80.85 m.p.h.; 2nd, R. F. Peacock (1,971-c.c.  Frazer-Nash); 3rd, E. A. Ruddock (1,496-c.c. H.R.G.).

RACE 6. – Five laps for sports-cars up to 3,000 c.c.: 1st, G. Tyrer (1,996-c.c. Frazer-Nash-B.M.W.), 7 min. 28 sec., 76.33 m.p.h.; 2nd, A. J. Stokes (2,443-c.c. Healey); 3rd, E. B. Wadsworth (2,443-c.c. Healey).

RACE 7. – Five laps handicap M.G. cars unlimted c.c.: 1st, K. Flint (2,500-c.c. M.G.), gross time 9 min, 18 sec., net time 8 min. 18 sec.,; 2nd, J. R. Brown (1,250-c.c. M.G.); 3rd, R. N. Pannel (746-c.c. M.G.).

RACE 8. – Five laps sports-cars unlimted c.c.: 1st, R. F. Peacock (1,971-c.c. Frazer-Nash), 7 min. 5.4 sec., 80.39 m.p.h.; 2nd, H. Howarth (3,442-c.c. Jaguar XK 120); 3rd, E. W. Holt (3,442-c.c. Jaguar XK 120).

CHALLENGE RACE. – Five laps sports cars unlimited between the Nottingham Sports Car Club and the Sheffield & Hallamshire M. C.; Winners, Nottingham S.C.C. with 39 points; Sheffield and Hallamshire, 36 points.

RACE 9. – Six laps racing cars up to 500 c.c. Formula III: 1st, W. Webb (497-c.c. Cooper), 8 min. 56 sec., 76.56 m.p.h.; 2nd, A. M. Beardshaw (497-c.c. Cooper); 3rd, E. Williams (500-c.c. Cooper).

RACE 10. – The Gamston Challenge Race for the Sheffield Telegraph Trophy, 20 laps for racing cars over 500 c.c.: 1st, E. Miles-Martin (1,500-c.c. E.R.A. s/c.), 27 min. 2.4 sec., 84.33 m.p.h.; 2nd, G. N. Richardson (1,488-c.c. B.R.A. s/c.); 3rd, G. S. Shilito (1,988-c.c. Riley)