More reports of recent events

S.C.C.C. TURNBERRY SPRINT TRIALS (May 12th)

PROVISIONAL RESULTS

FASTEST TIME OF THE MEETING : R. T. Haddow (996-c.c. Cooper), 14.3 sec.; 2nd, Atex Reid (1,994-c.c. Omega), 14.8 sec.; 3rd, Jas F. Gibbon (1,806-c.c. Rover Special), 15.6 sec.; 4th, James Anderson (1,112-c.c. Anderson Special), 15.9 sec.; 5th, F. S. Mort (3,442-c.c. Jaguar), 16.3 sec.; 6th Alex McGlashan (497-c.c. Cooper), 16.6 sec.

WATERLOO & D. M.C. MEETING (May 12th)

PROVISIONAL RESULTS

1,300 c.c. SPORTS: 1st, J. F. Dalton (1,250-c.c. M.G.), 18 sec.; 2nd, W. A. Bemrose (1,250-c.c. M.G.), 19 sec.; 3rd, P. B. Reece (1,250-c.c. Cooper M.G.), 19 sec.

1,500 c.c. SPORTS: 1st, H. Jenner (1,250-c.c. M.G. s/c.), 18.2 sec; 2nd, K. H. Downing (1,485-c.c. Connaught), 18.6 sec.; 3rd, L. Wilde (1,492-c.c. Riley), 18.6 sec.

3,000 c.c. SPORTS: 1st, G. Tyrer (1,996-c.c. F.N.-B.M.W.), 15.2 sec.; 2nd, Lady Mary Grosvenor (1,971-c.c. F.N.-B.M.W.), 17-sec.; 3rd E. B. Wadsworth (2,443-c.c. Healey Silverstone), 18.4 sec.

3,000 c.c. SPORTS: 1st, G. Warburton (4,375-c.c. Allard), 15.2 sec.; 2nd, P. Collins (4,375-c.c. Allard), 15.4 sec.; 3rd, E. P. Seragg (3,442-c.c. Jaguar XK 120); 16.4 sec.

1,500 c.c. CLOSED CARS: 1st, G. Tyrer (1,250-c.c. M.G.), 22.8 sec.; 2nd, G. Hoyle (1,486-c.c. Jowett Javelin), 22.8 sec.; 3rd, D. Wood (1,486-c.c. Jowett Javelin), 23 sec.

OVER 1,500 c.c. CLOSED CARS: 1st, R. E. Holt (3,622-c.c. Allard), 19 sec.; 2nd P. B. Reece (2,580-c.c. Aston-Martn), 19.8 sec.; 3rd, K. H. Downing (2,443-c.c. Healey), 20 sec.

750 c.c. RACING: 1st, P. Collins (497-c.c. Cooper-J.A.P.), 14.4 sec.; 2nd, M. C. Kearon (497-c.c. Cooper-J.A.P.), 16 sec.; 3rd, L. Bond (497-c.c. Cooper-Bond), 16.8 sec.

1,100 c.c. RACING: 1st, C. Heath (1,097-c.c. Cooper), 13.8 sec.; 2nd, C. A. Booker (1,097-c.c. Cooper), 14 sec.; 3rd, Col. C. R. Gray (1,087-c.c. M.G., s/c.), 24 sec.

1,500 c.c. RACING: 1st, P. Collins (1,200-c.c. Cooper), 13.8 sec.; 2nd, Lady Mary Grosvenor (Alta s/c.). 15.2 sec.; 3rd, F. Harrison (1,172-c.c. Ford s/c.) 17.8 sec.

2,000 c.c. RACING:  B. H. Davenport (2,000-c.c. G.N. Spider), 15.4 sec.; 2nd, G. Tyrer (1,996-c.c. F.N.-B.M.W.), 15.6 sec.

Times given are for the fastest runs, but in case of ties, placings have been decided on aggregate.

SHEFFIELD & HALLAMSHIRE M.C. GAMSTON RACES (May 14th)

PROVISIONAL RESULTS

RACE 1. - Five laps for sports cars up to 750 c.c., including the 750 c.c. Formula cars: 1st, R. N. Pannel (746-c.c. M.G.), 9 min. 44.4 sec., 58.52 m.p.h.; 2nd, C. C. Robinson (747-c.c. Austin); 3rd, E. B. Wadsworth (750-c.c. Dyna-Panhard).

RACE 2. - Five laps for sports cars up to 1,100 c.c.: 1st J. M. Hawthorne (1,089-c.c. Riley), 8 min. 0.6 sec., 71.34 m.p.h.; 2nd, G. R. Stokes (1,087-c.c. Riley); 3rd, L. Gibbe (1,089-c.c. Riley)

RACE 3. - Six laps for racing up to 500 c.c. Formula III: 1st, A. B. Rogers (499-c.c. Cooper), 9 min. 3.4 sec., 75.52 m.p.h.; 2nd, E. Williams (500-c.c. Cooper); 3rd, W. Webb (497-c.c. Cooper).

RACE 4. - Five laps sports cars up to 1,500 c.c. 1st, P. K. Shipside (1,250-c.c. M.G.), 7 min. 44 sec., 73.79 m.p.h.: 2nd, J. M. Hawthorne (1,089-c.c. Riley); 3rd, E. A. Ruddock (1,496-c.c. H.R.G.).

RACE 5. - Five laps for sports cars up to 2,000 c.c.: 1st, G. Tyrer (1,996-c.c. Frazer-Nash-B.M.W.), 7 min. 0.6 sec., 80.85 m.p.h.; 2nd, R. F. Peacock (1,971-c.c.  Frazer-Nash); 3rd, E. A. Ruddock (1,496-c.c. H.R.G.).

RACE 6. - Five laps for sports-cars up to 3,000 c.c.: 1st, G. Tyrer (1,996-c.c. Frazer-Nash-B.M.W.), 7 min. 28 sec., 76.33 m.p.h.; 2nd, A. J. Stokes (2,443-c.c. Healey); 3rd, E. B. Wadsworth (2,443-c.c. Healey).

RACE 7. - Five laps handicap M.G. cars unlimted c.c.: 1st, K. Flint (2,500-c.c. M.G.), gross time 9 min, 18 sec., net time 8 min. 18 sec.,; 2nd, J. R. Brown (1,250-c.c. M.G.); 3rd, R. N. Pannel (746-c.c. M.G.).

RACE 8. - Five laps sports-cars unlimted c.c.: 1st, R. F. Peacock (1,971-c.c. Frazer-Nash), 7 min. 5.4 sec., 80.39 m.p.h.; 2nd, H. Howarth (3,442-c.c. Jaguar XK 120); 3rd, E. W. Holt (3,442-c.c. Jaguar XK 120).

CHALLENGE RACE. - Five laps sports cars unlimited between the Nottingham Sports Car Club and the Sheffield & Hallamshire M. C.; Winners, Nottingham S.C.C. with 39 points; Sheffield and Hallamshire, 36 points.

RACE 9. - Six laps racing cars up to 500 c.c. Formula III: 1st, W. Webb (497-c.c. Cooper), 8 min. 56 sec., 76.56 m.p.h.; 2nd, A. M. Beardshaw (497-c.c. Cooper); 3rd, E. Williams (500-c.c. Cooper).

RACE 10. - The Gamston Challenge Race for the Sheffield Telegraph Trophy, 20 laps for racing cars over 500 c.c.: 1st, E. Miles-Martin (1,500-c.c. E.R.A. s/c.), 27 min. 2.4 sec., 84.33 m.p.h.; 2nd, G. N. Richardson (1,488-c.c. B.R.A. s/c.); 3rd, G. S. Shilito (1,988-c.c. Riley)